Poimenovali so ga Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey ali Ariel.
Po vladnem financiranju bodo v misiji ključno vlogo raziskovalne institucije Združenega kraljestva - vključno z UCL, oddelkom za vesolje, tehnologijo in oddelkom za tehnologijo RAL Sveta za znanost in tehnologijo (STFC) ter UK astronomskim tehnološkim centrom, univerzo Cardiff in univerzo v Oxfordu.
Cilj Ariel je razumeti povezave med kemijo planeta in njegovim okoljem tako, da naredi 1000 znanih planetov zunaj našega sončnega sistema. Britanska vesoljska agencija (UKSA) pričakuje, da bo to znanstvenikom omogočilo jasnejšo sliko o tem, iz česa so narejeni eksoplaneti, kako so nastali in kako se bodo razvijali.
Na primer, Ariel bi lahko v ozračjih planetov zaznal znake dobro znanih sestavin, kot so vodna para, ogljikov dioksid in metan. Zaznaval bo tudi kovinske spojine za razvozlavanje celotnega kemičnega okolja oddaljenega sončnega sistema.
Za izbrano število planetov, pravi UKSA, bo Ariel izvedel tudi poglobljen pregled njihovih oblačnih sistemov in preučil sezonske in dnevne atmosferske spremembe.
"Smo prva generacija, ki lahko preučuje planete okoli drugih zvezd," je povedala profesorica Giovanna Tinetti, glavna preiskovalka za Ariel z University College London. »Ariel bo izkoristila to edinstveno priložnost in razkrila naravo in zgodovino stotin raznolikih svetov v naši galaksiji. Zdaj lahko začnemo z naslednjo fazo našega dela, da to misijo uresničimo. "
Ko bo Ariel v orbiti, bo svoje podatke delil s splošno javnostjo.
Na zgornji sliki je primer spektra, ki bi ga Ariel lahko izmeril od svetlobe, ki prehaja skozi atmosfero eksoplaneta.
Ariel je bil v postopku pregleda v letu 2020, zdaj pa je predviden za začetek leta 2029.
"Zahvaljujoč vladnemu financiranju bo ta ambiciozna misija pod vodstvom Združenega kraljestva zaznamovala prvo obsežno študijo planetov zunaj Osončja in bo našim vodilnim vesoljskim znanstvenikom omogočila odgovor na kritična vprašanja o njihovem nastanku in razvoju," je povedala ministrica za znanost Amanda Solloway.
»To je dokaz briljantnega dela britanske vesoljske industrije, naših neverjetnih znanstvenikov in raziskovalcev pod vodstvom University College London in RAL Space ter naših mednarodnih partnerjev, da se to poslanstvo" odpravlja ". Veselim se napredovanja v smeri izstrelitve leta 2029. "
Od prvih odkritij eksoplanetov v zgodnjih devetdesetih letih je bilo v 3.234 sistemih potrjenih približno 4.374 svetov, pravi UKSA.
Slike: ESA / STFC RAL Space / UCL / UK Space Agency / ATG Medialab