Z uspešno zaključenim izstrelitvijo SpaceX Falcon 9 je novi satelit - najnovejši v vrsti satelitov, ki sta ga skupaj razvila Evropa in ZDA - namenjen sledenju naraščajočim morskim gladinam z uporabo najnovejše radarske altimetrične tehnologije.
Po mnenju Evropske vesoljske agencije so te meritve bistvene za podnebne vede in oblikovanje politike.
Raketa Falcon 9, ki je nosila 1,2 tone težki satelit Sentinel-6, se je 21. novembra dvignila iz letalske baze Vandenberg v Kaliforniji.
Satelit je bil v orbito dostavljen slabo uro po dvigu in kontakt je bil uspešno vzpostavljen na zemeljski postaji na Aljaski.
Direktor ESA-jevih programov za opazovanje zemlje Josef Aschbacher je komentiral:
»Izjemno sem ponosen, da sem danes zvečer videl dvig Kopernika Sentinel-6 in vem, da je na dobri poti, da začne s svojim poslanstvom nadaljevati meritve morske gladine, ki so tako potrebne za razumevanje in spremljanje zaskrbljujočega trenda naraščajočega morja. "
»Ne samo, da bi se zahvalil ekipam ESA, ki so si tako močno prizadevale, da bi prišle do te točke, ampak tudi EC, Eumetsat, NASA, NOAA in CNES, in seveda se zelo veselimo nadaljnjega plodnega sodelovanja med naše organizacije. "
Meritve višine morske površine so se začele leta 1992, Copernicus Sentinel-6 Michael Freilich pa naj bi kmalu prevzel štafetno palico in razširil ta nabor podatkov o oceanski topografiji.
Misija zajema dva enaka satelita, ki sta se izstrelila zaporedoma, navaja ESA, zato bo čez pet let za prevzem prevzel Copernicus Sentinel-6B. Kot navaja, bo misija kot celota zagotovila kontinuiteto podatkov vsaj do leta 2030.
Vsak satelit ima radarski višinomer, ki deluje tako, da meri čas, ko radarski impulzi potujejo do zemeljske površine in nazaj do satelita. V kombinaciji z natančnimi satelitskimi lokacijskimi podatki meritve altimetrije dajejo višino morske površine.
Paket instrumentov satelitov vključuje tudi napreden mikrovalovni radiometer, ki upošteva količino vodne pare v ozračju, kar vpliva na hitrost radarskih impulzov višinomera.
Več si lahko preberete na spletni strani ESA.